Gaming jest pasją, którą rozwija się latami. Chcąc osiągać więcej i przybliżać się do profesjonalnego poziomu e-sportowego, trzeba zainwestować – czas, energię czy pieniądze. Niezbędne są też rozwijanie umiejętności koncentracji, szybkości reakcji czy szybkiego reagowania na zmiany. Jednak, by być sprawnym graczem, warto pamiętać o regularnym serwisowaniu komputera. Jego prędkość oraz moc będą tym większe, im większa będzie dbałość o jego poszczególne układy, segmenty czy pojedyncze elementy.
Skuteczny układ chłodzenia = niezawodność urządzenia
Chłodzenie jest niezbędne dla komputera, bowiem służy zwiększaniu wydajności zamontowanych podzespołów i jest traktowane absolutnie priorytetowo przez specjalistów opiekujących się komputerem klienta. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w większości przypadków zakupiona obudowa urządzenia ma zamontowany tzw. BOX-owy wentylator i radiator na procesorze – komponenty, które zazwyczaj nie są wystarczające do chłodzenia sprzętu.
„Gdy myślimy o zaangażowaniu się w bardziej wymagające gry, konieczna będzie zmiana układu chłodzenia na spersonalizowany, bardziej zaawansowany. Musimy zwrócić przy tym uwagę nie tylko na wentylator i radiator, ale także na pastę termoprzewodzącą, nałożoną na procesor. Zastosowanie w montażu zalecanej przez profesjonalistów pasty pozwala na bardziej wydajne przekazywanie ciepła z procesora do radiatora, a następnie przy pomocy wspomnianego wentylatora poza obudowę komputera” – mówi Krzysztof Zając, Product Manager w Fixit.
Nawet najlepszej jakości pasta termoprzewodząca też po jakimś czasie ulega degradacji. Wskazane jest więc, aby dokonać jej wymiany w czasie określonym przez jej producenta. To pozornie proste zadanie, jednak nagromadzenie cennych podzespołów w małej przestrzeni powinno być wystarczającym argumentem, by wymianę pasty zlecić profesjonalistom.
Kurz i mała obudowa nie sprzyjają wysokim parametrom technicznym
Komputery oprócz ciepła zdecydowanie nie lubią kurzu, szczególnie gdy ten dostaje się do wnętrza urządzenia. Dlatego dobry specjalista serwisu odkręci z wyczuciem śrubki z tyłu obudowy, zdejmie panel boczny, aby przy użyciu odkurzacza w zestawie z miotełką o miękkim włosiu wyczyścić wnętrze urządzenia.
Nadmierny kurz na radiatorze nie pozwala na prawidłową wentylację komputera, a co za tym idzie, utrudnione jest oddawanie nadmiaru wytworzonej energii cieplnej. Przegrzewanie się radiatora będzie skutkowało przegrzaniem procesora, a następnie obniżeniem wydajności, a nawet całkowitym jego uszkodzeniem.
Do tego warto wspomnieć o obudowie komputera. Układy, segmenty, pojedyncze elementy, gdy mają przestrzeń i dobrą wentylację, mają możliwość oddania ciepła, co dobrze wpływa na ich wydajność.
„Jeśli gracz decyduje się na najnowsze podzespoły o ponadprzeciętnej wydajności, musi zainwestować w większą obudowę. Brak odpowiedniej wentylacji i przestrzeni nie służy podzespołom. Odpowiednia kubatura zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz komputera i właściwe odprowadzenie go na zewnątrz. Przy tym pojedynczy wentylator na obudowie nie jest wystarczający, chyba że jest to obudowa premium, z pierwotnie zaimplementowanym chłodzeniem wysokiej klasy. W innej sytuacji, oprócz tradycyjnego wentylatora i radiatora, można zastosować rozwiązanie, w którym wykorzystuje się ciecz, czyli tzw. „chłodzenie wodne” – dodaje Krzysztof Zając.
W takim układzie nie znajdziemy zwykłej wody, a specjalne chłodziwo, które stosowane jest również w autach. Są to płyny znane jako Borygo lub Petrygo. Sam zaś układ jest dużo bardziej skomplikowany niż ten tradycyjny, stąd wymaga więcej części pozwalających na zbudowanie go wewnątrz komputera.
Dobre zasilanie urządzenia daje ponadprzeciętne moce
Jedna z podstawowych zasad głosi, że zasilacz musi być odpowiednio dobrany do istniejących podzespołów. Jeśli w komputerze jest zamontowana karta graficzna jak GeForce RTX z serii 4000, średni pobór energii przez taką kartę wynosi około 450 W, a w szczytowym poborze nawet 600 W! Najczęściej spotykane zasilacze w komputerach są 1000-watowe. Choć w większości konfiguracji w zupełności wystarczy zasilacz 850 W, warto zastanowić się nad 1000-watowym – jeśli planujemy rozbudowę urządzenia.
„Dzięki decyzji o zakupie zasilacza z większą mocą, zaoszczędzimy pieniądze przy zmianie podzespołów na bardziej wymagające. Jeśli podzespoły są bardzo wydajne to będą potrzebowały dostarczenia większej ilości energii. Dlatego wszystkie decyzje, które gracz podejmuje przy składaniu komputera, muszą być dobrze przemyślane” – kontynuuje Krzysztof Zając.
“Patrzenie w przyszłość powinno być myślą przewodnią każdego gracza. Nowoczesne technologie i elektronika szybko się rozwijają. Stąd osiągający sukcesy pasjonat gamingu musi zdawać sobie sprawę z konieczności modernizacji komputera” – wnioskuje Krzysztof Zając.
Dbanie o komputer, a w tym przyswajanie wiedzy o urządzeniu, jego wymaganiach i potrzebach, powinno należeć do priorytetowych obowiązków gracza. Skuteczne wykorzystywanie cennych wskazówek, które poprawią funkcjonowanie urządzenia, spowoduje, że gracz zastosuje dobre praktyki użytkowania sprzętu w przyszłości. To z kolei zapewni prawidłową kondycję komputera i sprawi że, inwestując mądrze w zakup nowych elementów oraz regularny serwis, pasjonat gamingu ma szansę odnosić kolejne zwycięstwa.